بایگانی/آرشیو ماهانه: تیر ۱۳۹۴

مطالعه جامعه‌شناختی سبک زندگی شهروندان تهرانی در ماه رمضان

پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری جهاد دانشگاهی در سال ۱۳۹۲ تحقیقی با  عنوان “بررسی جامعه شناختی سبک زندگی شهروندان تهرانی در ایام مذهبی” انجام داده است که یافته های آن حاکی از آنست که حدود ۹۱ درصد از شهروندان روزه را تکلیف الهی عنوان کرده اند و نزدیک به ۶۶ درصد از آنها در ماه رمضان روزه دار بوده اند . غلامرضا مقدم ... بیشتر بخوانید »

اقتصاد کلان رفتاری و رفتار کلان اقتصادی

تا اواخر دهۀ ۱۹۶۰ نظریۀ اقتصاد خرد به مدل‌های رقابتی تعادل عمومی مبتنی بر حداکثرسازی سود بنگاه‌ها و حداکثر شدن مطلوبیت مصرف‌کننده توجه داشت. اقتصاد کلان امروزی که به آن سنتز نئوکلاسیک می‌گویند، دستمزد پولی ثابت را به آن نظام تعادلی ضمیمه کرد. این دستمزد‌ها دور شدن از اشتغال کامل و بی‌ثباتی چرخه‌های تجاری را در پی داشت. از آن ... بیشتر بخوانید »

فرصتی برای بیدار شدن اروپا

رفراندوم و رای نه مردم یونان به شرایط تحمیلی از سوی مثلث کمیسیون اروپا، بانک مرکزی اروپا و صندوق بین‌المللی پول (ترویکا)، رویدادی کم‌نظیر در سال‌های اخیر است. اهمیت این اتفاق از مرزهای یونان و اروپا فراتر می‌رود. اسلاوی ژیژک در این یادداشت به رابطه یونان و اتحادیه اروپا می‌پردازد. به نظر وی با توجه به چشم‌انداز اقتصاد یونان در ... بیشتر بخوانید »

بحران یونان و نظرسنجی ها

همزمان با تلاش دولت یونان برای به هدف رساندن مذاکرات خود با تروئیکای وام دهنده با هدف برون رفت ز بحران بدهی ها، نتایج یک نظرسنجی نشان می دهد که ۸۴ درصد مردم آن کشور ماندن یورو به عنوان پول رایج کشورشان را بر «دراخما»، پول سنتی یونان ترجیح می دهند. به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، نتایج نظرسنجی ... بیشتر بخوانید »